HISTORIA KARATE

STOPNIE

STYLE

METODY NAUKI

HIDETAKA NISHIYAMA

KATA

SHOTOKAN

GICHIN FUNAKOSHI

KYOKUSHIN

MASUTATSU ŌYAMA

KYOKUSHIN


Kyokushin – pełnokontaktowa sztuka walki, rodzaj karate, stworzona przez Masutatsu Ōyamę. Jest to także sport walki. Założycielem stylu był urodzony 27 lipca 1923, Koreańczyk, Choi Yeong-Eui, który po przybyciu do Japonii przybrał imię Masutatsu Ōyama.Stworzona przez niego Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushin-kaikan (International Karate Organization Kyokushin-kaikan, w skrócie IKO) była do momentu jego śmierci w 1994 r. największą organizacją sztuk walki na świecie. Po śmierci Masutatsu Ōyamy ogłoszono, że na mocy testamentu sukcesorem zmarłego i nowym liderem światowego kyokushin jest Akiyoshi Shokei Matsui.Nie wszyscy uczniowie uznali sukcesora za godnego następcę Masutatsu Ōyamy, w związku z czym w latach 1994-2004 następowały kolejne rozłamy w IKO. Kolejni uczniowie Ōyamy obwoływali się jego sukcesorami i otwierali kolejne Międzynarodowe Organizacje Kyokushin-kaikan Karate uznając jednocześnie siebie za tych właściwych sukcesorów legendarnego twórcy stylu. W ten sposób powstawały kolejne IKO 2, 3, 4, 5 itd.Nie bez znaczenia dla podziałów w środowisku kyokushin pozostał fakt, że sukcesor Masutatsu Ōyamy zarejestrował International Karate Organization Kyokushin-kaikan jako własne przedsiębiorstwo w Stanach Zjednoczonych. Uczynił to jednocześnie rejestrując nazwy: Kyokushin, Kyokushin-kaikan, Kancho Kyokushin oraz znaki stylu: kanji i kanku jako swoje własne znaki towarowe. Na mocy udzielonych praw do znaków towarowych Shokei Matsui pozbawił możliwości używania tychże znaków i nazw część reprezentantów innych IKO lub też zmusił ich do wybrania innych oznaczeń.Istotnym dla przyszłości stylu okazał się spór sądowy, jaki toczył Akiyoshi Shokei Matsui z rodziną zmarłego Masutatsu Ōyamy (obecnie reprezentowaną przez jego córkę Kikuko Oyama). Ostatecznie system sądowniczy w Japonii uznał zasadność roszczenia rodziny Ōyama o przywrócenie im wszelkich praw do własności intelektualnej Masutatsu Ōyamy, w tym do stworzonego przez niego stylu karate. Sąd w Tokio uznał rzekomy testament mistrza Ōyamy za ewidentnie sfałszowany i przez to od początku nieważny. Ponieważ różne organizacje Kyokushin nadal posługiwały się skrótem "IKO", po procesie przyjęto ich numerację: IKO1, IKO2, IKO3 itd. Rodzina twórcy stylu, chcąc podkreślić swoje prawa do dziedzictwa posługuje się dla odróżnienia nazwą IKO Sosai Group. Obecnie istnieje więc wiele mniejszych od pierwotnego IKO organizacji.

ORGANIZACJE


1. Kyokushinkaikan (IKO Sosai) – IKO, które założył twórca stylu Masutatsu Oyama (10. dan), odziedziczone przez jego córkę Kuristinę Oyamę i przez nią kierowane przy pomocy swego partnera życiowego kancho Yoshikazu Suzuki (9. dan) oraz przez shihan Susumu Miyake . W Polsce, w latach 1994- 2008, formalnym reprezentantem IKO pozostawał reprezentant wyznaczony przez Masutatsu Oyamę, jednak nie pełnił on swojej funkcji w tej organizacji. W związku z tym, w 2009 roku, Kierownictwo IKO powołało nowego przedstawiciela w Polsce i jednocześnie ustanowiło go Branch Chief (Kierownikiem Oddziału IKO) w Polsce. Został nim sensei Maciej Misiak (2. dan) z Warszawy. 12.11.11 Maciej Misiak zrezygnował z pełnienia funkcji Koordynatora Krajowego IKO Sosai. Obecnie w Polsce najważniejsze ośrodki IKO Sosai to Tarnobrzeg kierowany przez shihan Ryszard Kiper (5. dan), Jasło kierowane przez shihan Tadeusza Krygowskiego (5.dan) oraz Góra Kalwaria kierowany przez shihan Adama Gazdę (5. dan).
2. Kyokushinkaikan (IKO1 – tzw. Matsui Group) – największa i najbardziej licząca się organizacja karate kyokushin skupiająca największą ilość ćwiczących, klubów i krajów w świecie, kierowana przez kancho Shokei Matsui (8. dan). W Polsce obecnie kierowane przez dwóch Branch Chief: shihan Jacek Czerniec (5. dan) z Lublina oraz shihan Eugeniusz Dadzibug (5. dan) z Sosnowca - obaj również jako wiceprezesi PFKK .Ponadto istnieją niezależni Dojo Operatorzy m.in. Jan Gruba (5. dan) z Warszawy, Andrzej Manecki (5. dan) z Siemianowic Śląskich, Roman Woźniak (5. dan) z Krosna, Paweł Juszczyk (4. dan) z Otwocka, Włodzimierz Weselski (4. dan) z Zakopanego, Wiesław Orzoł (4. dan) z Ostrołęki, Jan Mazurkiewicz (4. dan) z Włocławka, Rafał Tomala (4. dan) z Warszawy, Agnieszka Sypień (3. dan) i Sylwester Sypień (3. dan) z Wrocławia, czy Maciej Marszałek (3. dan) z Gliwic - pełniący również funkcję prezesa PFKK - Polskiej Federacji Karate Kyokushinkai. Ważną rolę w organizacji IKO pełni również pochodzący z Polski shihan Lesław Samitowski (6. dan) - Branch Chief Chicago - trener kadry narodowej Stanów Zjednoczonych.
3. Shinkyokushinkai WKO – druga najbardziej licząca organizacja nawiązująca do spuścizny Masutatsu Oyamy - kierowana przez shihan Kenji Midori (7. dan) Zrzesza 80 krajów i ponad 70 tys. zarejestrowanych członków – W Europie działa jako EKO pod kierownictwem shihan Koen Sharrenberg (5.dan) z Holandii , EKO zrzesza 29 krajów europejskich i jest najliczniejszą organizacją kyokushin na starym kontynencie. W Polsce reprezentantem krajowym jest sensei - Jacek Baranowski (4. dan). Organizacja skupia ponad 100 prężnie działających klubów, innymi liderami są: Wiesław Gwizd (5. dan) z Tarnowa, Remigiusz Karpiński (5. dan) z Ełku, Mariusz Godoś (5.dan) z Opola, Bogusław Jeremicz (5.dan) z Gdańska, Krzysztof Borowiec (5. dan) z Kielc, Mariusz Mazur (4. dan) z Warszawy, Tomasz Basiak (4. dan) z Grodziska Mazowieckiego.
4. IFK Kyokushinkai – kierowana przez Steve Arneil (10. dan) – szefem w Polsce jest Dariusz Struski (3. dan) z Lewina Brzeskiego.
5. Kyokushin Kaikan (IKO3 – Matsushima Group) – kierowana przez Yoshikazu Matsushima (9. dan) w Polsce kieruje organizacją Robert Wyciszkiewicz (3. Dan) z Szydłowca. Znaczącą postacią w tej organizacji, często goszczącą na seminariach w Polsce, jest Branch Chief Wielkiej Brytanii shihan Roman Kucfir (5.dan).
6. Kyokushin Kai Kan Tezuka Group (IKO4) – kierowana przez Toru Tezuka (9. dan) – szefem w Polsce jest Eugeniusz Stanisławek (5. dan) z Wałbrzycha.
7. All Japan Kyokushin Union (IKO5) – organizacja kierowana rotacyjnie, która ma charakter związku niezależnych organizacji, dojo, szkół poszczególnych shihan i sensei. Najważniejsze postacie tej organizacji to: Kazuyuki Hasegawa, Shigeru Tabata, Jun Miwa, Shigenori Sakamoto, Daigo Oishi, Toshikazu Setto, Yasuo Takahashi, Yukio Okada, Yasuhiro Kuwajima, Yasuhiro Shichinohe, Koi Yoshikazu, Peter von Rotz. Polskim członkiem tej organizacji jest Śląski Klub Karate Kyokushin, któremu szefuje sensei Krzysztof Brzozowski (4. dan).
8. Kyokushinkan (IKO6) – kierowana przez Hatsuo Rōyama (9. dan) – w Polsce obecnie brak funkcji Country Representivea liderami są m.in. Daniel Gorczyca (3. dan), Jan Bierowiec (3. dan), Wiesław Więckowski (3. dan), Mamuka Khuroshvili (2. dan), Marek Aleszko (2. dan) Przedstawicielami władz organizacji są: Tsuyoshi Hiroshige, Akio Koyama, Hiroto Okazaki, José Millán i Jacques Sandulescu.
9. IBK Kyokushin – International Budokai Kan Kyokushin, na świecie kierowana przez Jona Bluminga (10. dan kyokushin, 9. dan judo). Honorowym prezydentem organizacji jest Kenji Kurosaki (10. dan) z Japonii. W Polsce kierowana jest przez Tomasza Olejnika (7. dan) z Poznania.
10. Kyokushin World Federation (KWF) – Kierowana przez Shihan Loek'a Hollandera (9. dan) z Holandii oraz shihan Antonio Pinero (8. dan) z Hiszpanii – w Polsce szefem jest shihan Andrzej Drewniak (8. dan) z Krakowa.
11. World Kyokushin Union (WKU) - kierowana przez hanshi Flemming Schroter (8. dan) z Danii, w Polsce przedstawicielem jest Jasielski Klub Karate Kyokushin kierowany przez shihan Tadeusza Krygowskiego (5.dan) oraz shihan Adam Gazda (5.dan) z Góry Kalwarii oraz Tarnobrzeg kierowany przez shihan Ryszarda Kipera (5. dan).
12. Internationale Budo Kai - kierowana przez Gerard Gordeau (9. dan) w Polsce jako Polska Federacja Instytut Budokai Karate (IBK) - którego szefem jest shihan Artur Więzowski (6. dan) z Ciechanowca i shihan Zbigniew Szkopiak (5. dan) z Siewierza.

STYLE WYWODZĄCE SIĘ Z KYOKUSHIN:

13. Ashihara Karate – założone przez Hideyuki Ashiharę (10. dan), obecnie istnieje dwie organizacje które nauczają stylu Ashihara tj. - Ashihara International Karate Organisation (AIKO) - na której czele stoi hanshi Dave Jonkers - (9. Dan) i shihan Semmy Schilt z Holandii; oraz Ashihara Karate International (AKI) której liderem jest Kaicho Hoosain Narker (8. dan) z RPA; w Polsce autoryzowanym reprezentantem obu tych organizacji jest sensei Dariusz Winiarski (4. dan - Ashihara Karate, 5. dan - Ju Jitsu, 2. dan - Kobudo) z Darłowa.
14. Enshin Karate – stworzony przez kancho Joko Ninomiya z Denver w USA. W Polsce organizacją kieruje Radosław Kulikowski (3. dan) z Warszawy.
15. Oyama Karate – twórcą którego jest Soshu Shigeru Ōyama (10. dan) – oddzieliła się od głównej organizacji jeszcze za życia Matsutatsu Oyamy. Po zamknięciu dojo i wycofaniu się z kierowania organizacją przez Shigeru Ōyama, Dyrektorem Organizacji (OYAMA International Karate Federation) został hanshi Jan Dyduch (8. dan) z Krakowa, który również jest liderem polskiej organizacji. Polska organizacja jest obecnie najliczniejsza jeśli chodzi o liczbę uprawiających styl Oyama i liczbę klubów w świecie.
16. Seidokaikan – założone w 1980 roku przez Kazuyoshi Ishiiego.
17. Seido juku – założone i kierowane przez kaicho Tadashi Nakamurę (9. dan) - główne Dojo znajduje się w Nowym Jorku. W Polsce głównym ośrodkiem są Wadowice, a szefem jun shihan Bogdan Czapla (6. dan).
18. Shidokan Karate - założone i kierowane przez kancho Yoshiji Soeno (10. dan), w Polsce szefem jest Mariusz Radliński (4. dan) z Katowic.
19. Tsu Shin Gen autorski styl shihan Davida Cooka (9. dan) w Polsce przedstawicielem jest sensei Emil Waszak (3. dan) z Żar.
20. Kudo Daido Juku - założone i kierowane przez sensei Takashi Azuma (8. dan), w Polsce liderem jest sensei Piotr Masiąg (1. dan) z Lublina.
21. Sei Budokai - Na jej czele stoi hanshi Leonardo Voinescu (8. dan Sei Budokai, 4. dan Judo) z Rumunii. Prezydentem honorowym jest hanshi Dave Jonkers (9. dan Sei Budokai, 9. dan Ashihara Karate, 5. dan Judo) z Holandii, a funkcję honorowego dyrektora technicznego pełni shihan Semmy Schilt (6. dan Ashihara Karate, 6. dan Sei Budokai ) z Holandii. Przedstawicielem na Polskę jest shihan Jan Sznajder (5. dan Sei Budokai) z Kędzierzyna-Koźle.